PRVA generacija akademske 2021-2022. (+ 60 sati nastave I obuke)

Modul Žan Mone – EMIMI – Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog

FAKULTET POLITIČKIH NAUKA

Predavač: prof. Dr Vesna Simović-Zvicer, FPN – Fakultet političkih nauka, Podgorica, UCG
Predmet: Evropsko radno pravo
Polaznici ovog kursa biće u prilici da se upoznaju sa osnovnim karakteristikama evropskog komunitarnog radnog prava i evropskog nekomunitarnog radnog prava, kao i sa osnovnim načelima Evropskog radnog prava: sloboda kretanja radnika, diskriminacija, tripartizam i dr. Osim toga, studenti će se upoznati sa standardima Evropske unije koji se odnose na osnovne pravne institute iz radnog prava, kao što su: fleksibilni oblici rada (radni odnos na određeno i sa nepunim radnim vremenom), ustupanje zapošljenih,  radno vrijeme i odmori,  zaštita žena na radu, pomirenje profesionalnih i porodičnih obaveza. Evropski standardi koji se odnose na zaštitu prava zapošjenih u slučaju kolektivnog otpuštanja, u slučaju promjene poslodavca, kao i u slučaju insolventnosti poslodavca čine dio materije koja će biti obrađivana tokom nastave.

 

Predavač: prof. dr Olivera Komar, FPN – Fakultet političkih nauka, Podgorica, UCG
Predmet: Evropsko javno mnjenje o migracijama
Ovaj kurs je osmišljen s ciljem da upozna studente sa konceptom javnog mnjenja uopšte, a konkretnije sa javnim mnjenjem o spornim pitanjima evropske politike, uključujući migracije. Studenti će naučiti o evoluciji značaja javnog mnjenja u evropskim državama i njegovoj ulozi u demokratizaciji i savremenoj nacionalnoj i spoljnoj politici. Takođe, studenti će naučiti kako se javno mnjenje može proučavati i razumjeti. Kurs neće ulaziti u detaljnu razradu metoda, već će dati pregled neophodan za razumijevanje i čitanje istraživanja javnog mnjenja. Drugi dio kursa će se posebno fokusirati na javno mnjenjeo migracijama u Evropi, njihovim izvorima i posljedicama. Studenti će se upoznati sa Evropskom studijom vrijednosti i Evropskim društvenim istraživanjem. U pitanju su dva veoma važna međunarodna kolaborativna projekta za prikupljanje podataka o javnom mnjenju čiji je dio Crna Gora i koji služe za informisanje donosilaca odluka o pitanjima koja interesuju savremenu javnost.

 

Predavač: Magistar, doktorand Nemanja Stankov, FPN – Fakultet političkih nauka, Podgorica, UCG
Predmet: Institucionalni razvoj ideje o evropskoj integraciji
U okviru predmeta Institucionalni razvoj ideje o evropskoj integraciji učesnici Žan Mone EMIMI modula steći će uvid u osnovne procese koji su oblikovali tok evropskog integracionog procesa. Ideja predmeta je upoznavanje sa političkim, ekonomskim i ideacionim problemima sa kojima su se susretale zemlje članice, i kako se taj širi politički kontekst očitava u institucionalnom aranžmanu Evropske unije. S tim u vezi, razgovaraćemo o problemima političke saradnje među državama članicama – prvenstveno Francuske i Velike Britanije; načinu odabira politika koje su postale dio političkog aranžmana – proizvodnja uglja i čelika, trgovina, poljoprivreda itd.; kao i o konkretnim institucijama koje postoje na nivou EU, poput Evropske komisije ili Evropskog parlamenta,  njihovim ulogama, ovčašćenjima i u krajnjoj liniji simboličkom značaju za evropski projekat.  

 

FILOZOFSKI FAKULTET

Predavač: doc. dr Adnan Prekić – SP Istorija, Filozofski fakultet, Nikšić, UCG
Predmet : IstorijskikontekstmigracijaiinterkulturnogdijalogauCrnojGori
Fokus tematske oblasti IstorijskikontekstprocesamigracijaiinterkulturnogdijalogauCrnojGori je upoznavanje polaznika kursa sa istorijskim okolnostima koje su uticale, i koje su oblikovale procese migracija i interkulturnog dijaloga u Crnoj Gori. Kroz predavanja, studenti će biti u prilici da se upoznaju sa sadržajem i obimom migracijskih procesa na prostoru savremene Crne Gore, od najstarijih vremena, do kraja 20. vijeka. Poseban fokus biće stavljen na unutrašnje migracije u Crnoj Gori tokom 19. i 20. vijeka, i njihov uticaj na savremene društvene i demografske okolnosti. Drugi segment predavanja tretiraće pitanje interkulturnog dijaloga, posmatran kroz istorijsku perspektivu crnogorskog društva i činjenicu da je od najstarijih vremena, prostor savremene Crne Gore bio mjesto susreta i prožimanja različitih etničkih, kulturnih i vjerskih uticaja. Razumijevanje tog nasljeđa predstavlja važan oslonac u promociji savremenog multikulturnog, odnosno interkulturnog društva Crne Gore.
Četiri tematske cjeline:

  1. Migracije u praistoriji i srednjem vijeku
  2. Crnogorske unutrašnje i spoljne migracije u 19. i 20. vijeku
  3. Interkulturni dijalog u Crnoj Gori – istorijski kontekst
  4. Savremeni interkulturni dijalog u Crnoj Gori – karakter, obim i funkcija

 

EKONOMSKI FAKULTET

Predavač: prof. dr Milijana Novović-Burić, Ekonomski fakultet, Podgorica, UCG
Predmet: Finansijska tržišta i ekonomske migracije
Upoznavanje studenata sa savremenim finansijskim tržištima, finansijskim institucijama i instrumentima. Razumijevanje funkcionisanja različitih segmenata finansijskog tržišta, potreb? integrisanja u jedinstveno evropsko tržište, kao i sagledavanje mogućnosti za stednju I investiranje kako kako domicilnog stanovništva, tako i migranata, te uticaj finansijskih tokova na ukupan finansijski sistem zemlje.

 

FILOLOŠKI FAKULTET

Predavač: prof. dr Dragan Bogojević, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predmet: Uloga značajnih istorijskih epoha, sporazuma, ličnosti, frankofonije i crnogorske dijaspore u stvaranju evropskih vrijednosti
Kurs Uloga značajnih istorijskih epoha, sporazuma, ličnosti, frankofonije i crnogorske dijaspore u stvaranju evropskih vrijednosti podsjeća na značajne sporazume, ličnosti i događaje koji su, na različite načine, razvijali svijest i potrebu za dijeljenjem zajedničkog evropskog prostora. Verdunski ugovor, Vestvalski sporazumi, humanisti renesanse, prosvjetiteljski mislioci i filozofi, univerzalni principi Francuske buržoaske revolucije, Bečki i Berlinski kongresi, Napoleonova epopeja, Versajski ugovor... Uloga francuskog jezika, frankofonije, ali i francusko-crnogorskih veza i crnogorske frankofone dijaspore nalaze svoje mjesto u uzbudljivom mozaiku i preplitanju, često traumatičnih i kontroverznih događaja, na putu osvajanja zajedničkih vrijednosti i slobodnijeg društva.        

 

Predavač: doc. dr Olivera Vušović, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predmet:Jezičkiiprevodilačkiaspektievropskihintegracija
Višejezičnost je jedan od najvažnijih simbola i vrijednosti Evropske unije. Zahvaljujući velikom broju zvaničnih jezika, složeni prevodilački mehanizam EU je jedinstven u svijetu. Cilj ovog kursa je upoznavanje sa evropskim višejezičnim režimom i prevodilačkim izazovima koji iz njega proizilaze. Osvrnućemo se na istorijat prevođenja u EU, savremenu prevodilačku praksu, protokol i prevodilačke alatke koje se koriste u institucijama EU, kao i na mehanizme kojima se postiže što veća terminološka ujednačenost i kvalitet višejezičnog zakonodavstva EU. Takođe, studenti će imati priliku da se upoznaju sa prevodilačkim okvirom evropskih integracija i alatima razvijenim u cilju kvalitetnog prevođenja pravne tekovine Evropske unije u zemljama BCHS jezika (terminološke baze, priručnici za prevođenje, paralelni korpusi, glosari itd).

 

Predavač: doc. dr Sonja Špadijer, Filološki fakultet, Nikšić, UCG
Predmet: Evropskeintegracijeimigracijeumedijskomipolitičkom diskursu
Odnos jezika i kulture. Osnove kritičke analize diskursa.
a. Analiziraćemo na koji način štampane i onlajn novine izvještavaju o različitim aspektima fenomena migracija? Kojim jezičkim sredstvima mediji utiču na kreiranje ideologija i javnog mnjenja? Prezentacija istraživanja iz oblasti analize diskursa i sociolingvistike (studija slučaja - migrantska kriza 2016). Metodologija istraživanja.
b. Praktična radionica – obuka za koriščenje web platforme Hyperbase (laboratorija Bases, Corpus, Langages, CRNS, Univerzitet u Nici) za statističku obradu teksta na jezicima EU. Kreiranje baza podataka (diskurs štampanih i onlajn medija, politički diskurs) radi sprovođenja istraživanja na temu evropskih integracija i migracija. Kvantitativna analiza strukture leksike. Osmišljavanje multidisciplinarne kvalitativne analize dobijenih podataka.

 

UNIVERZITET U NICI

Istraživačka radionica:
Hyperbase: web plateform for analysing and visualizing textual data

Laurent Vanni, PhD, Ingénieur de recherche IR2 – CNRS, UMR 7320: Bases, Corpus, Langage, L’Université de Nice


-->